Dul ve Yetim Olan Kaç Maaş Alabilir?
Faruk Demir

Dul ve Yetim Olan Kaç Maaş Alabilir?

Son zamanda Okurların en fazla sormuş olduğu sorduğu soruların başında gelen hem eşten hem de anne-babadan dul/yetim aylığının alınıp alınamayacağı oldu.  Peki kimler bugün itibariyle dul-yetim maaşı alabiliyor. Bizde bu sorunun cevabını sizler için araştıralık istedik.


Son yıllarda başlayan ve yükseklik gösteren reformlardan sonra çalışma hayatlarımız her geçen gün zorlanmaya başlamıştı. Bunun birlikte Yaşlı, çocuk, kadınlar ve çok zor şartlarda geçimini sağlayanları yazımız şlgilendirmekte.


Kimse pek bilmesede 1970'li yıllarda günümüz ihtiyaçlarına cevap veremeyen İş Kanunu 2003 yılında yenilenerek yapılanma sürecine giriş yapmıştı. Bununla beraber, 2004 yılında Sağlık Bakanlığına hastaneler devredilip sonunda yapılamaz denilen sağlık reformu gerçekleştirilmiş oldu. 

Uzun yıllar boyunca Sosyal güvenlik kurumları olarak bilinen SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı Birbirinden kopuktu. 2006 yılında başlayan süreçle birlikte, SGK çatısı altında birleştirildiler ve Beş sosyal güvenlik yasası ise tek bir yasa altında toplatıldı. Diğer bir ifade ile yani, geçmişteki beş farklı sosyal güvenlik yasası ile birlikte Tarım BAĞ-KUR sigortalısı, Tarım SSK sigortalısı, SSK sigortalısı, BAĞ-KUR sigortalısı ve Emekli Sandığı sosyal güvenlik statüsünü kavuşturuldu.

Beş sosyal güvenlik yasasının tek bir çatı altında toplanmasıyla birlikte ise uzun yıllardır konuşulan dul-yetim maaşlarıda açıklığa kavuşmuş oldu.


Eşi ölen kadın, anne-babasının başladığı sigorta oluşumu aynı ise iki maaş alamaz. tercih edilen maaşşeklinde sadece tek bir maaş alabilir. Yani Babası SSK, eşi SSK, yada eşi BAĞ-KUR, babas BAĞ-KUR gibi olasada eşi Emekli Sandığı, bu sefer babası Emekli Sandığı sigortalısı ise dulve yetim olan kadın tek maaş alabilirler.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
18-19-20-21-22 Aralık 2017 Hangi İllerde Okullar Tatil! Tatil Olan İllerin Listesi
18-19-20-21-22 Aralık 2017 Hangi İllerde Okullar Tatil! Tatil Olan İllerin Listesi
Belediye İktisadi Teşebbüsleri nedir?
Belediye İktisadi Teşebbüsleri nedir?